Jdi na obsah Jdi na menu

Anotace, stručný obsah

2. 8. 2015

  

Yorrân - Poutník

obalka-knihy-pro-fb-2.jpg

 

V přesýpacích hodinách odměřujících trvání starého světa pomalu propadávají úzkým hrdlem osudu poslední zrnka. Naplňuje se čas dávno zapomenutého proroctví o tom, že ti, kteří vládli světu tři dlouhé věky, budou muset odejít. Odejdou však dobrovolně?

Mocné pilíře Enqaindoru, království starého jako sám čas, už se začínají otřásat, ale ve vsích a městečkách ještě plyne život svým poklidným tempem. Vítr změn je však neúprosný a divoce obrací v knize osudů list za listem. Daleko za obzorem se rozhořívá požár, který má zvrátit směřování světa. Stín se vrací.

A tehdy přichází na svět oni. Jsou slabí, nevědomí, spoutaní obyčeji okolního světa a nevědí jeden o druhém. Nemají ponětí o zkouškách, které jim osud přichystal. Netuší, že právě oni byli povoláni, aby se rostoucímu Stínu postavili. Jaká bude jejich pouť tím nemilosrdným, matoucím světem. Obstojí? Na kterou stranu se postaví?


Poutník je epická fantazy odehrávající se na rozsáhlém území fiktivního světa. Není to příběh jediného ústředního hrdiny, i když pověstnou červenou nití knihy je putování chlapce, mladíka a později muže rozlehlým neznámým světem. Sledujeme ho, když se jako mladý muž vydá na dalekou plavbu za hranice známého světa. Bohužel v divočině svou loď ztratí a čeká ho spolu s jeho druhy dlouhý a nebezpečný návrat domů. Osud tomu však chce, že i v tom divokém, primitivním světě zažije příhody a potká lidi, kteří zásadním způsobem ovlivní jeho životní pouť. Kvůli lásce k domorodé princezně se zaplete do války, která vyvrcholí válečným střetem tvou odlišných světů. V nemilosrdné válce o bytí a nebytí sice získá první válečné zkušenosti a jméno, ale ztratí mnohem víc. Přichází o své iluze, o lásku, a aniž to tuší i o domov. V závěru knihy jej opustíme, krátce před jeho návratem do rodného města, zklamaného a bezradného.

Na pozadí této základní dějové linie se čtenář začne seznamovat i s dalšími postavami pocházející z odlišných ras a národů, jejichž životní příběh se s poutí hlavního hrdiny několikrát prolne. Jejich osudy jsou již načrtnuty stručněji, ale přesto právě jejich dobrodružství pomáhají čtenáři postupně odkrývat a chápat obraz zprvu velmi nejasného Yorrânova světa.

Poslední dějovou linií, která je zatím naznačena jen ve velmi jednoduchých a neostrých konturách je tajemný národ kočovníků, který zdolává jeden obranný val za druhým a postupně si podmaňuje jednotlivá království. Nájezdníci se však chovají velmi podivně a vypadá to, že motivem jejich výbojů není bohatství ani územní zisky. Vypadá to, že něco hledají. Co to je? Co je skutečnou příčinou jejich příchodu? Kdo vlastně řídí jejich ničivé tažení, však nikdo netuší. První kniha tak nabídne čtenáři spíše otázky než odpovědi.

Podtitul knihy „Věčný příběh o touze, hledání i cestě“ pak naznačuje, že příběh má i lidský rozměr, protože je i o lidské touze jít svou vlastní cestu a hledat své místo ve světě. Možná, že tato rovina příběhu učiní knihu zajímavou i pro čtenáře, kteří jinak fantasy příliš neholdují.

Pokud vás anotace zaujala můžete nahlédnout do 4 krátkých typografických ukázek 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ronrogers

(thanks, 27. 6. 2017 13:18)

Thanks for this post.Its about the book named The Eternal Story of Desire.Thanks a lot.For writing good essay, most students need several hours of preparation time. So allow structure at start writing.You must start seriously researching and then only start your essay writing works. Its very impressive way to start an essay is that you should know, that is starts it with a different topic and from general idea. Visit https://www.essayguardian.com/.