Jdi na obsah Jdi na menu

Nogashaar

Nogashaar - země kočovných a bojovných Nogaimů. Kraj, kultura a minulost tohoto vzdáleného koutu Yorrânova věta umístěného daleko na jihu v povodí obrovské řeky Naeri al-Saá bude tvořit důležité kulisy dalšího pokračování. V nepřístupném a uzavřeném světě Anshaaru - hlavního města království bude prožívat svá dobrodružství další hrdina ságy Ekram Dhar.

 

Příspěvky

Rejstřík názvů - Dar Síl-haad

7. 12. 2016

Rejstřík míst a názvů z okolí Velké písečné pouště. V současné době na něm pracuji.

 

Mapa Velké písečné pouště

12. 11. 2016

Velká písečná poušť vyplňující srdce kontinentu. Každý z národů žijících v jejím sousedství ji nazýval po svém, ale v příběhu jsou používány jen dva názvy Dar Síl-haad vycházející z nogaimštiny a Daréfar původem z běžné řeči, katbatu.

 

Genealogie nogaimských shaadarů

6. 8. 2016

O podrobné historii  královského rodu al-Hareků, který vládl jižním oblastem Velké písečné pouště se to moc nevědělo. Více podrobností bylo známo jen o shaadarech jejichž panovnické činy se nějak dotkly dějin Enqaindoru a to byli především nositelé jména Dikram. Přesto věřím, že tato krátká stať čtenáři usnadní orientaci v té části 3. a 4. knihy, která líčí dobrodružství Ekrama Dhara na královském dvoře v Anshaaru.

 

Stručný místopis Nogashaaru

6. 8. 2016

Velká část ságy se odehrává daleko na jihu na jižním okraji Velké písečné pouště v kraji pojmenovaném jako Nogashaar. Pokud jej chci přiblížit, asi nebude úplně od věci, pokud začnu se jmény a jejich významem.  V nogaimštině, což byl jeden z mnoha dialektů pouštní řeči (v Pojednání o jazycích Enqaindoru pojmenované jako erbat), obyvatelé této části světa nazývali sami sebe Nogaimové (jinak čtenáři prvních dvou knih je budou znát jako Orofantary, což bylo pojmenování pocházející z chyrrkanštiny a znamená „Z východní pouště“).  Samotný název Nog-aim se skládá ze dvou slůvek a znamená to Vládnoucí lid. Slůvko shaar je synonymem pojmu království (na rozdíl od krátkého shar = domov). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že Nog-aim-shaar je Království vládnoucího lidu.  V hovorové řeči bylo běžně zkracováno na Nogashaar.