Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ghitrosové – Ghireshové - Gortrogové

Tito kočovníci sami sebe ve své mateřštině nazývají „Lid z plání“ (ghit = pláň, ros= lid) tedy Ghitrosové, protože pocházeli z rozlehlé náhorní plošiny rozkládající se na samotném východním konci kontinentu. Tento kraj nazývali Gith-jan-zag Země travnatých plání. Dlouhé věky žili tito nomádi roztroušeni a rozděleni do nevelkých rodových nebo kmenových společenstev, aniž by se o nich „civilizovaný“ svět západu za Nebeskými sloupy dozvěděl byť jen sebemenší zmínku. Vše se změnilo přibližně čtyři století před Yorrânovými časy, když k nim na své dlouhé pouti na jih dorazil elfský klan Avartan vedený Saitirnem. Tomu se podařilo pomocí ilmenturů ovládnout jejich náčelníky a během jednoho století vytvořit z roztříštěných a vzájemně soupeřících kmenů bojechtivý válečnický národ.

Ghitrosové se dělili celkem do sedmi nezávislých kmenů: Nergajové, Dorgenové, Narengové, Orjaté, Terbishové, Jigurové, Usunové. Jazykově příbuzní s Ghitrosi byli ještě Ozgenové a Aarangové, kteří se mnohdy považovali za osmý a devátý ghitrosský kmen.

První kdo se s Ghitrosy, někdy ve druhé polovině třetího století, ze známého světa západně od Nebeských sloupů setkal, byli obyvatelé Ganeshaaru, tedy ze země Čtyř národů. Bylo to krátce poté co Ghitrosové pod vedením Saitirnových velitelů-harvonů překročili Alatarne, Zářící průsmyk, a sestoupili na planinu Aggarwal, do kraje obývaného národem Adeshů. Ti je nazvali Ghireshové, Dračí služebníci (ghiré = dračí , esh = služebník, žák v orbatu) a tento název po nich převzali i všechny jazykové skupiny v okolí Velké písečné pouště. Tedy Orchenové, Nogaimové a Nivzarové.  Zde nepatrně odbočíme, abychom si vysvětlili i podobné pojmenování vládce Nibrilartu – gherkhan nebo gherkhar. Slovo „gheran“ pochází z ghitrosštiny a znamená drak (velmi podobné výše zmíněnému ghiré z ghitroštiny). Khan nebo khar znamená vládce, pán (původ tohoto slova je vysvětlen v článku o Gî nâatu).

Poslední název, jenž se užíval na západě na územích, kde se mluvilo katbatem, přinesli Bregedorovi rytíři, kterým se podařilo zachránit se z nešťastného jižního tažení. Od zajatců slyšeli jméno, kterým se nazývali oni sami – Ghitrosové a to upravili do formy katbatu, která dávala smysl. Podle strašlivých masek, které nájezdníci v boji používali, jim začali říkat goth = válečný, rog = démon, tedy Gothrog.

gorvond-----200.jpgV klidných stoletích, která následovala po návratu zbytků Bregedôrovy armády a Bědných rocích se na toto pojmenování téměř zapomnělo. Ve starých kronikách a zápisech o tomto tažení jej o dvě století později vyhledali kronikáři, aby našli odpovídající jméno pro neznámé protivníky, kteří způsobili drtivou porážku enqaindorského krále Vigadôra roku 508 u jezera Nirtlôr, kterou začal strmý pád Enqaindoru. Ti jméno ještě nepatrně upravili, tak aby lépe vyjadřovalo hrůzu, která nájezdníky provázela – gort = strašlivý, rog = démon, tedy Gortrog. Tak se Ghitrosové = Gortrogové po dlouhých dvou stoletích opět dostali do podvědomí obyvatel Eqaindoru, tentokrát jako trvalá hrozba, která se o půlstoletí později dovršila ovládnutím Dôrminaru roku 553.

Každého čtenáře s minimem historického vzdělání jistě napadlo, že se jedná o obdobu asijských kočovníků, které tak dobře zná naše historie tedy Hunů, Avarů, Maďarů a Mongolů.

 
 


Facebook


Statistiky

Online: 2
Celkem: 39209
Měsíc: 1762
Den: 76