Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kronika

Lavenovu kroniku tvoří soubor značně nesourodých textů. Jedná se o úryvky z jiných kronik, přepisy balad a zpěvů z různých dob a různých zemí, historická a zeměpisná pojednání. Svůj název dostala podle svého tvůrce, Lavena, královského prince, který fascinován tímto příběhem během svého života sesbíral všechny dostupné zprávy, které nějak souvisely s pověstí o Yorrânovi a seskládal je do tohoto díla. Kronika vznikla přibližně dvě století po Yorrânových časech, a je tedy zřejmé, že historická věrnost zpráv zde uvedených, rychle klesá v závislosti na časovém odstupu od dob a událostí, které popisuje. Zvláště příběhy z časů před Bědnými roky jsou většinou jen přepisem bájí a pověstí uchovávaných pouze ústní tradicí, protože většina písemných záznamů v těch strašných časech vzala za své. A co nezničily pohromy Bědných roků, ukradli a odvezli Balcrim za časů Stínu.

 Lavenova kronika spolu s Abarhilovými deníky se  stala základním zdrojem pro sestavení tohoto příběhu a pro zvídavého čtenáře může být zdrojem zajímavých vedlejší informací, které mu pomohou mu lépe pochopit dějinné souvislosti. 

 

 

Příspěvky

Ningal sin - Princeznin pláč - 227 - 288 e.d.

Stará pověst o lásce kharské princezny Gemaly a  generála Azrana Hira, vnuka Elshira Krutého.

 
11. 12. 2016 | Rubrika: Kronika

Egnor I. Brega a jeho jižní tažení 236 – 288 e.d.

Princ Egnor později zvaný Brega - Nezkrotný se narodil roku 236 e.d. jako prvorozený syn krále Eraniona zvaného v katbatu Dôr Gedir. Stal se nejobdivovanějším králem rodové linie Valcamarenů a zároveň nejtragičtější postavou historie Obnoveného království. Poslechněte si to, co se zachovalo z pověsti o jeho jižním tažení.

 
24. 11. 2016 | Rubrika: Kronika

Vláda Elenhira Bojovného 518 — 555 e. d.

Tato pověst líčí události, které vedly k pádu Dôrminaru a odehrály se krátce před začátkem vyprávění a proto s ním velmi úzce souvisejí.

 
1. 8. 2015 | Rubrika: Kronika

Píseň o Gothwin 240 – 295 e. d.

Pověst O princezně válečnici, jak jí vyprávěl Abarhil jedné noci v horách Anghiru. V podstatě se jednalo o věrné převyprávění podání "Khaspirského slavíka" Yamina Shaviho.

 
1. 8. 2015 | Rubrika: Kronika | Komentářů: 0
 


Facebook


Statistiky

Online: 2
Celkem: 39209
Měsíc: 1762
Den: 78