Jdi na obsah Jdi na menu

Kronika, aneb co v knize nenajdete...

Lavenovu kroniku tvoří soubor značně nesourodých textů. Jedná se o úryvky z jiných kronik, přepisy balad a zpěvů z různých dob a různých zemí, historická a zeměpisná pojednání. Svůj název dostala podle svého tvůrce, Lavena, královského prince, který fascinován tímto příběhem během svého života sesbíral všechny dostupné zprávy, které nějak souvisely s pověstí o Yorrânovi a seskládal je do tohoto díla. Kronika vznikla přibližně dvě století po Yorrânových časech, a je tedy zřejmé, že historická věrnost zpráv zde uvedených, rychle klesá v závislosti na časovém odstupu od dob a událostí, které popisuje. Zvláště příběhy z časů před Bědnými roky jsou většinou jen přepisem bájí a pověstí uchovávaných pouze ústní tradicí, protože většina písemných záznamů v těch strašných časech vzala za své. A co nezničily pohromy Bědných roků, ukradli a odvezli Balcrim za časů Stínu.

 Lavenova kronika spolu s Abarhilovými deníky se  stala základním zdrojem pro sestavení tohoto příběhu a pro zvídavého čtenáře může být zdrojem zajímavých vedlejší informací, které mu pomohou mu lépe pochopit souvislosti. Protože tyto texty neprošly gramatickou korekturou, omlouvám za případné chyby a překlepy.

 

Příspěvky

Ningal sin - Princeznin pláč - 227 - 288 e.d.

11. 12. 2016

Stará pověst o lásce kharské princezny Gemaly a  generála Azrana Hira, vnuka Elshira Krutého.

 

Egnor Nezkrotný a jeho jižní tažení 236 – 288 e.d.

24. 11. 2016

Princ Egnor později zvaný Brega - Nezkrotný se narodil roku 236 e.d. jako prvorozený syn krále Eraniona zvaného v katbatu Dôr Gedir - Vítěz. Stal se nejoslavovanějším králem rodové linie Valcamarenů a zároveň nejtragičtější postavou historie Obnoveného království. Poslechněte si to co se zachovalo z pověsti o jeho jižním tažení.

 

Vláda Elenhira Bojovného 518 — 555 e. d.

1. 8. 2015

Války s Gortrogy a osttarským darkhârem, pád Dôrminaru.

 

Píseň o Gothwin 240 – 295 e. d.

1. 8. 2015

Pověst O princezně válečnici, jak jí vyprávěl Abarhil jedné noci v horách Anghiru. V podstatě se jednalo o věrné převyprávění podání "Khaspirského slavíka" Yamina Shaviho.